Twoja astrologiczna pora roku czyli o progresywnych lunacjach


Fazy księżyca to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk na niebie dostępnych dla każdego z nas.

Większość z nas nawet zupełnie nie interesująca się Astrologia słyszała o wpływie faz księżyca przypływy i odpływy czy tez na jego użyteczność w planowaniu upraw.

Księżyc w pełni wielu z nas kojarzy się z okresem kiedy jest więcej napięcia, rany bardziej krwawią, a my jesteśmy bardziej pobudzeni i trudno nam zasnąć. Na filmach to właśnie w trakcie pełni następowała przemiana człowieka w wilkołaka czyli symbolicznie nasze instynkty i popędy biorą w tym czasie górę nad logika następuje zezwierzęcenie.

W Astrologii już prosta miesięczna wędrówka księżyca po niebie wyznacza codzienny rytm i ogólną atmosferę. W zależności czy księżyc wzrasta czy tez maleje możemy odczuwać wzrost aktywności lub tez chęć do wycofania się , odpoczynku.

Księżyc wędruje około 2,5 dnia przez każdy znak zabarwiając atmosferę o cechy danego zodiaku. W zależności gdzie w naszym horoskopie wypada taki znak tam podświadomie kierujemy nasz uwagę i działania.

Biorąc pod uwagę, ze jest to miesięczny cykl nie są to jednak żadne kolosalne zmiany w przypadku tranzytów zupełnie inaczej sprawa się ma kiedy obserwujemy fazy księżyca w progresjach.

Progresywne lunacje są wyjątkowo bogatą techniką astrologiczną, która z jakiegoś powodu nie wydaje się jeszcze szczególnie popularna w Polsce.

Lunacje w progresjach prezentują bardzo indywidualny rytm, puls naszego życia. Ponieważ technika progresji jest symboliczna i przedstawia każdy dzień po urodzeniu jako rok naszego życia to pełen cykl trwa tutaj około 29 lat, a każda z 8 -miu faz około 3,5-4 lat.

Te fazy maja kolosalny wpływ na nasze życie nadając tło wydarzeniom sugerowanym przez tranzyty.

Jak znaleźć progresywna fazę księżyca?

Najlepiej z pomocą programu astrologicznego ale można tez poprzez użycie kalkulatorów online.

Przy wyznaczaniu Nowiu i Pełni pomocny może być darmowy kalkulator na anglojęzycznej stronie o nazwie Astro-seek.

Ważna uwaga; progresywne fazy obliczamy pomiędzy progresywnym księżycem, a progresywnym słońcem. Częstym błędem jest branie pod uwagę progresywnego księżyca do urodzeniowego słońca, aspektu, który oddziałuje na nas jedynie około miesiąca.

Od Nowiu do Pełni księżyc rośnie jest to wiec ogólnie czas większej kreatywności, tworzenia i budowania.

Po pełni, kiedy księżyc zaczyna tracić światło jest to czas na przebudowę i reorientacje istniejących już struktur, na odpuszczanie i wycofanie.

Chociaż najważniejsze będą Nowie i Pełnie to każda z 8 faz ma swoja indywidualna naturę.

Poniżej orientacyjne znaczenie każdej z faz.

Nów (0°- 45°) – symbolizuje oczywiście początek, porównywany często do zarodka czy tez zasiania ziarna w ziemi.

Sierp (45°- 90°) – czas kiedy ziarno zaczyna przebijać skorupkę , następują nieśmiałe początki działania.

1 kwadra (90°- 135°) – okres walki i działania, roślina zaczyna wybijać się z ziemi i już jest widoczna. To czas kluczowy gdzie musi budować swoje struktury aby przetrwać.

Gibbous (135°- 180°) – jeden z najkreatywniejszych okresów, czas ostatnich szlifów przed pełnią. Widoczne są już pąki.

Pełnia (180°- 135°) – kulminacja i wynik naszych działań lub zaniedbań z ostatnich 14 lat. Czas zbiorów o których pomyślności decydują akcje podjęte w przeszłości.

Disseminating (135° – 90°) – czas dzielenia się plonami z innymi, rozsianie nasion.

3 kwadra ( 90° – 45°) – Potrzeba podjęcia akcji w celu ulepszenia starych struktur lub ich modyfikacji, kryzys tożsamości.

Księżyc balsamiczny ( 45°- 0°) – czas spoczynku i wycofania. Roślina „umiera” aby odrodzić się na nowo.

Jak używać progresywnej lunacji w prognozie astrologicznej?

Jedną z najbardziej popularnych technik prognostycznych są obecnie tranzyty. Jednak tranzyty same w sobie dają nam ograniczoną informacje.

Weźmy przykładowo tranzyt Urana w kwadraturze do Wenus.

(Dla ułatwienia nie biorę tutaj pod uwagę władztwa, aspektów i pozycji w domach.)

Znaczenie tego tranzytu najogólniej to nagle zmiany w relacjach przynoszące wyzwolenie ze starych ograniczeń, schematów które już nam nie sluza.

W przypadku gdy klientka posiadająca ten tranzyt jest w trakcie progresywnej 1 kwadry spodziewałabym się , ze klientka podejmie romans, który spowoduje zmiany w jej postrzeganiu relacji i może doprowadzić do rozwodu (jeżeli nie od razu to zapewne w trakcie progresywnej pełni- czasie eskalacji). Jeżeli ten sam tranzyt zobaczymy u klientki u której progresywny księżyc wchodzi w fazę balsamiczna bardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie, ze to mąż nagle ucieknie z kochanką zostawiając ją w fazie szoku i zmuszając do zmian.

Tranzyty Saturna zbiegające się z progresywnym księżycem w fazie wzrostu będą przynosić większa ilość obowiązków często wynikających z naszych akcji jak np. rozwój firmy, szkolenia podczas gdy w fazie malejącego księżyca mogą one przynieść np. kłopoty ze zdrowiem lub pewnego rodzaju straty. W trakcie samej pełni przy tranzycie Saturna może nas spotkać długo wyczekiwany awans który będzie się wiązał z nowymi obowiązkami albo reperkusje za niedopilnowane czy zaniedbane sprawy w naszym życiu.

Około dwa lata temu miałam konsultacje z moja stałą klientka, która była zdecydowana na otwarcie nowego biznesu. Była wtedy w końcowej fazie 3 kwadry i miała już dosyć pracy którą wykonywała. Widząc zbliżającą się fazę balsamiczną i obecne tranzyty Neptuna ostrzegałam, że nie jest to najlepszy czas na początki i że jej ocena w tym czasie może być zaburzona. Przed nią malował się okres wycofania gdzie wartości niematerialne i praktyki duchowe wysuną się na pierwszy plan.

Moja klientka jest osoba która raczej nie przywiązuje większej wagi do tego typu zajęć, a szczytem duchowości były dla niej spotkania ze mną których używała do planowania strategii finansowych i zawodowych. Poprosiłam ją aby się wstrzymała przez kilka miesięcy i widziałam, ze nie była entuzjastycznie nastawiona do tego co powiedziałam. ( Naprawdę chciałabym mówić klientom to co chcą usłyszeć i żeby jeszcze się zawsze sprawdzało). Po kilku miesiącach kiedy zaczęła się cala pandemia moja klientka skontaktowała się ze mną i podziękowała za moja rade wstrzymania się z biznesem. W planach miała odkupić i przebudować lokal gastronomiczny pochłonęło by to cale jej oszczędności i wymagało wzięcia sporego kredytu. Kiedy wybuchła pandemia jej firma nie przedłużyła z nią umowy , a u niej zaczęły się kłopoty zdrowotne. Ostatnio kiedy z nią rozmawiałam wciąż nie powróciła do pracy zawodowej i odczuwa satysfakcje ze zwolnienia tempa życia zawodowego i medytacji.

Oczywiście nie należy przyjmować, ze każda faza balsamiczna będzie się wiązać ze stratami czy chorobami. Wiele zależy od położenia progresywnego księżyca w znaku i domu, tranzytów i oczywiście samej urodzeniowej obietnicy. Życie składa się z cykli i każdy z nich następuje po sobie. Naturalnie w dzisiejszym czasach chcielibyśmy nieustannie wzrastać ale musimy pamiętać, ze po każdej aktywności musi nastąpić odpoczynek, a po każdej zimie wiosna…